Dzień Papieski

W dniach 16 – 22 październik, czyli od rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na stolicę Piotrową do wspomnienia liturgicznego  św. Jana Pawła II, realizowaliśmy Szkolny Projekt  Mali odkrywcy przepisu na świętość”.

Każdego dnia uczniowie starali się wypełniać zadania związane z hasłem, które zawierało kolejną literkę słowa ŚWIĘTY.

Było to nawiązanie do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego „Świętymi bądźcie”.

I tak :

- 16 października -  w czwartek:  literka  Ś

Miłość bliźniego  – jestem koleżeński, miły, życzliwy, odnoszę się do innych z szacunkiem,  nie krzywdzę nikogo.

- 17 października – w piątek: literka  W

Sumienne wypełnianie obowiązków  – jestem przygotowany do lekcji,  mam odrobione zadania domowe, pamiętam o podręcznikach, zeszytach i przyborach szkolnych

- 20 października – w poniedziałek :  literka  I

uśmiech– obdarzam każdą osobę śmiechem i dbam o to,  aby inni mogli się uśmiechać, aby nikt nie był smutny (uśmiecham się i jestem miły, życzliwy, pomocny, nikomu nie sprawiam przykrości)

- 21 października – we wtorek:  literka  Ę

piękne słowa, piękna mowa

zwracam się do innych używając  zwrotów grzecznościowych, nie używam brzydkich i wulgarnych słów                                                                                                                                                                                                                       – staram się posługiwać poprawną polszczyzną

- 22 października –  w środę:  literki   T oraz  Y ,  TY

właśnie TY -  Ty, ja, każdy z nas,  zaproszony jest  do tego, aby stawać się świętym, poprzez codzienne wypełnianie szkolnych obowiązków, życzliwość, szacunek  do innych, spełnianie dobrych uczynków, grzeczne i kulturalne zachowanie  w domu i w szkole, poprzez codzienną modlitwę i udział  w Eucharystii i nabożeństwach, przystępowanie do sakramentu pokuty, praktykowanie  pierwszych piątków miesiąca, czytanie Pisma Świętego, wartościowych książek i czasopism itd., itd.

Koordynatorzy Szkolnego Projektu „Mali odkrywcy przepisu na świętość” codziennie informowali uczniów, jakie zadanie przypisane jest do kolejnej literki oraz obserwowali kolegów, rozmawiali z nauczycielami i wychowawcami, aby móc dokonać podsumowania . Po wspólnej naradzie uznali, że najrzetelniej założenia Projektu wypełniali uczniowie z klasy trzeciej.

W podziękowaniu za udział w Szkolnym Projekcie  „Mali odkrywcy przepisu na świętość” wszyscy zostali poczęstowani kremówkami papieskimi.

Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego w naszej szkole  uatrakcyjnił konkurs plastyczny „Poszukiwanie najlepszego Przepisu na świętość”.

Mamy nadzieję, że słowa papieża św. Jana Pawła II:

„  Bóg […] pragnie, aby wszyscy byli święci! Młodzi Przyjaciele, miejcie świętą ambicję być świętymi, tak jak On jest święty!”

stale będą nam towarzyszyć i będą natchnieniem do dobrego życia właśnie tu, w naszej szkole – w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza  w Perzowie.

(B.D.)