Wieczór Poetycki - "Urodziny Ojczyzny"

W miniony poniedziałek 13 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Perzowie odbyła się szczególna lekcja literacko–muzyczna pt. ”Kto ty jesteś? Polak mały!” z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. To szczególne spotkanie odbyło się w godzinach popołudniowych, ponieważ zaprosiliśmy do naszej szkoły Wójta Gminy Perzów Danutę Froń, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Perzowie Ewę Marzec, Rodziców i Dziadków naszych uczniów z klas I-III, którzy byli głównymi aktorami tego wydarzenia. Spotkaniem kilku pokoleń chcieliśmy uczcić Narodowe  Święto Niepodległości.

Lekcję rozpoczął Wicedyrektor Zespołu Szkół w Perzowie Leszek Urbański- odczytał dzieciom i wszystkim zebranym na widowni  „Bajkę o smutnym psie”, która kończyła się pytaniem „A czy ty wiesz już, czym jest wolność?”.

Następnym punktem programu były występy uczniów: wiersze, piosenki patriotyczne, w których znajdowały się odpowiedzi na pytanie z „Bajki….”. Gości powitał Antoś z klasy I wierszem „Witajcie młodzi, witajcie goście, Witajcie wszyscy Polacy….”. Dzieci z kl. I  pięknie zaśpiewały piosenkę „Urodziny Ojczyzny”. Pojawiły się też  Pani Jesień – Liwka  i Ojczyzna - Pola.

Uczniowie z klasy II mieli w swoim repertuarze sporo piosenek z pięknymi układami tanecznymi i solowym śpiewem w wykonaniu dziewczynek: Hani, Lilianny, Marysi, Hani i Klary.  Nie zabrakło również  wzruszających wierszy w ich wykonaniu.

Klasa III jako najstarsza oczarowała nas niepowtarzalnym układem tanecznym z długą, rozwijaną  flagą biało-czerwoną i dużymi sercami w barwach narodowych. Uczniowie pięknie recytowali wiersze „Lekcja o wolności”.

Na zakończenie tej części wszyscy  zaśpiewali pieśni patriotyczne: ”Przybyli ułani…”, „Ułani, ułani…”, przy akompaniamencie pana Grzegorza Góreckiego. Ostatnim punktem naszego spotkania był „Ouiz historyczny” z nagrodami skierowany głównie do starszej widowni.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce wychowawczyń, które przygotowały uczniów do tej szczególnej „Lekcji o wolności”: pani Edycie Capenko - wychowawczyni kl. II, pani Katarzynie Dirbach wychowawczyni  kl. III, pani Annie Duczkowskiej wychowawczyni kl. I oraz panu Grzegorzowi Góreckiemu, który czuwał nad oprawą muzyczną, jak również Rodzicom, którzy z zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie słodkich niespodzianek.

Składamy również gorące podziękowania naszym lokalnym przedsiębiorcom za wzbogacenie naszego wydarzenia, dzięki którym mogliśmy przygotować nagrody: Firmie „Meble Jarstol”,Firmie „Linneo”, Aptece Perzów, Drogerii „Jaśmin”- Kępno. Sponsorem upominków było także  Biuro podróży „Wakacje. pl".

Mamy nadzieję, że ten wieczór zapadnie w dziecięcej pamięci i sercach wszystkich gości.

Anna Duczkowska